Jdi na obsah Jdi na menu
 


kapitán Stěpanov, Olga Bardinová

3. 5. 2013

 

Smrt kapitána Stěpanova
       
 
Dne 10. dubna 1945 padl v 9:30 hod. dopoledne na Čerňavě v Hostýnských horách miláček valašského lidu, kapitán RA Stěpanov. Po zdařilém přepadu posádky v zámečku Loučce se vracel se svým oddílem přes Javorník do štábu brigády. Nesli mnoho ukořistěných zbraní a munice. Pojednou zaslechli od Čerňavy střelbu. Kapitán usoudil, že se některá další skupina partyzánů dostala do nesnází a vydal hned rozkaz k pochodu na Čerňavu. Tam bojoval major Murzin s Němci, kteří se zradou dozvěděli, kde bude přebírán přísun potravin. Fašisté obklíčili partyzány a jejich společníky. V čele oddílu přibíhající Stěpanov byl za oboustranné palby zasažen do prsou a zakrátko zemřel. Partyzáni ho pochovali na Čerňavě a teprve po skončení války ho převezli do Hošťálkové, kde se konal slavný pohřeb.
 
 
 
 
 
Smrt O. Bardinové
 
 
        Počátkem května 1945 vydala se Olga Bardinová z Bystřice pod Hostýnem jako spojka do štábu I. čs. partyzánské brigády Jana Žižky. Měla doručit důležité zprávy od ilegální organizace ve městě a nějaké léky a obvazový materiál. Nebyla to její první cesta tohoto druhu, tentokrát ji doprovázel partyzán Vágner, který byl z Chvalčova a dva sovětští soudruzi, kteří měli společný cíl. Postupovali rychle po známých stezkách vysokým lesem a dorazili téměř na vrchol Tesáku. Nechtěli přecházet přes volný prostor u turistické chaty na Tesáku, kde byli ubytováni Němci a aby nemuseli velkou oklikou obcházet, chtěli v příhodné chvíli přejít silnici. Všude kolem byl naprostý klid, jen pod Tesákem bylo v dálce slyšet motory nákladních aut. Olga se domnívala, že bude vhodnější přeběhnout na druhou stranu, než čekat v úkrytu než celá kolona přejede.
        Nepočítala však s tím, že Němci, kteří se přesunovali od Vsetína jsou zkušení frontoví vojáci a že jsou vystrašeni přepadem našich partyzánů kteří zahájili palbu na kolonu při stoupání do “Trojáku”. Řidiči německých aut po zdolání Tesáku sjížděli dolů bez motorů, aby se stroje poněkud ochladily. Olga vyběhla na silnici právě v okamžiku, kdy ze zatáčky pod Tesákem tiše vyjel kamion plný německých vojáků. Vzápětí se ozvaly německé samopaly. Olga byla zasažena kulkou do nohy a okamžitě se stáhla zpět.
        Zůstala chvíli v křoví a čekala až auta přejedou. Rána ji silně krvácela, ale úkol chtěla splnit za každou cenu. Jakmile provoz na silnici trochu ustal, pokusila se znovu přejít. Jen se vynořila z úkrytu padly další výstřely. Jeden z nich ji zasáhl do hlavy a statečné děvče bylo na místě mrtvé. Jak později vypověděli její průvodci, bylo stříleno z horní zatáčky, kde zůstalo v záloze jedno vojenské auto, aby zajištovalo přesun dalších vozů kolony. Partyzáni pod palbou odnesli Olgu hlouběji do lesa, ukryli její tělo pod chvojí a mech. Oklikou a s velkým zpožděním dorazili pak do štábu, kde o všem podali zprávu.

 

scan011.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Olga

(Foo, 14. 8. 2015 18:41)

I smrt Olgy Bardinové má několik verzí.....

re

(aLEX, 25. 12. 2014 9:50)

Stěpanova zastřelil Murzin a to dle všech indicií úmyslně.