Jdi na obsah Jdi na menu
 


Z novinových článků o naší činnosti
Zaznamenali jsme……

            ………v Moravském jihu (22. června 2004)   Léto začalo bouřlivě

            Na prahu letošního léta, v sobotu 19. června nad Mikulovskem přehnala bouřka takové intenzity, že v Drnholci a v Brodě nad Dyjí musely zasahovat jednotky hasičských záchranných sborů. První zásah byl v Drnholci, kam se místní hasiči dostavili k odčerpání vody ze sklepa rodinného domu. Daleko horší situace však nastala v Brodě nad Dyjí, kde následky prudkého lijáku s kroupami zasáhly dvě ulice. Šest jednotek hasičů, mezi nimi i dobrovolní hasiči z Drnholce do časných ranních hodin odčerpávalo vodu ze sklepů a dalších prostor rodinných domů. Zde se místní potok vylil z břehů a zaplavil silnici procházející obcí do výše 30 cm. Voda vnikala do níže položených míst a zaplavovala sklepy a garáže   až do výšky téměř dvou metrů. V zahradách se vytvořilo jezero o průměru více než 50 metrů a hladina zde dosahovala až výšky půl metru. Ke snížení hladiny tohoto jezera bylo nutno probourat otvor ve zděném plotu jednoho z domů a vytvořit tak přirozený odtok

            Podle brněnských meteorologů spadlo během tří hodin téměř 70 mm srážek, což představuje 70 litrů vody na metr čtvereční.

Z činnosti SDH Drnholec – léto 2003

            Letošní horké léto bylo horké především pro zásahovou jednotku, která od počátku června zasahovala u třinácti požárů, z nichž největší byly požáry skladu osiva v Mikulově, lánu obilí v Hraběticích, kravína v Březí a nedávný obrovský požár výrobní haly v Hrušovanech nad Jevišovkou, o němž informovaly v hlavních zpravodajských relacích i televizní stanice ČT a Nova.

            I v Drnholci v letních měsících hořelo, jednalo se o dva menší požáry. Příčinou pěti požárů, při jejichž likvidaci byla naše zásahová jednotka účastna bylo v pěti případech porušení zákazu zakládání ohňů v přírodě a plošné vypalování strnišť a mezí.

            V červnu se již tradičně naši členové zúčastnili okresních kol v požárním sportu, které s přehledem vyhrála naše druždstva mužů i žen. obě družstva postoupila do krajského kola, které se se v letošním roce uskutečnilo ve sportovním areálu Vojenské vysoké školy ve Vyškově.Družstvo žen ve složení Markéta Huťková, Klára Kneeová, Erika Paulovičová, Veronika Szabová, Zuzana Zvonková , Kateřina Procházková, Petra a Renata Pospíškovy a a sestry Dana, Blanka a Marie Markovy a družstvo mužů ve složení Miroslav Fano, Dalibor Huťka, Bronislav Kocman, Radek Krýsl, Michal Macík, Karel Pospíšil, Kamil Rykr, Evžen Szabo, Pavel, Miroslav a Michal Štěpaníkovi absolvovala předepsané discipliny , tj. překážkový běh na 100m, štafeta 4x 100m s překážkami a požární útok, velmi dobře. Obě družstva vzorně reprezentovala naši obec. Obě družstva stanula na stupních vítězů, shodně sknčila na velmi pěkném třetím místě.

            Poděkování patří i trenérům Pavlu Pospíškovi, Josefu Krejčímu a Petru Kynclovi, stejně tak i dalším členům místního SDH , kteří se do přípravy na závody zapojili.

            Povedenou a hojně navštívenou akcí byl letní turnaj v malé kopané na Starátku za účasti družstev z Vysočiny. Vítězem turnaje bylo družstvo ze Studené, druhé se umístili fotbalisté ze zruče nad Sázavou.

            Sbor dobrovolných hasičů v Drnholci děkuje představitelům Obce Drnholec, pracovnicím obecního úřadu a všem sponzorům za pomoc při budování překážek , při údržbě hřiště a při organizaci soutěží a za finanční pomoc.

                                                                                                Alois Vozdecký, SDH Drnholec
           
Hasiči soutěžili

            Již tradičně se sešli na místním hřišti Starátko hasičská družstva nejen z celého okresu Břeclav, ale i jiných koutů Moravy i z Čech, aby změřili své síly v hasičských soutěžích.. 15. května 2004 se uskutečnil již jedenáctý ročník O pohár obce Drnholec za účasti jedenácti družstev mužů. Kromě tradičních účastníků z okresu Břeclav to byli soutěžící z Valdic (okres Jičín) , z Chlumu u Třeboně, ze Suché Rudné u Bruntálu. Vítězem se stalo družstvo z Kobylí Soutěž žen již nebyla tak početně obsazena , přesto se setkala se zájmem diváků. S neparným náskokem zvítězily ženy z Rakvic před závodnicemi z Drnholce.

            O týden později se na tomto místě konala soutěž mladých hasičů, která neunikla pozornosti okresního tisku. Postřehy z této soutěže jsme převzali z Moravského jihu. Zde se píše:

            Mladším žákům z Drnholce se podařilo zvítězit a starší skončili celkově na druhém místě v celoročním hodnocení soutěže Plamen. Dvacet družstev ze dvanácti sborů již počátkem školního roku se sešlo při branném závodě, který měl za úkol prověřit zejména znalosti budoucích hasičů.Na jaře, kdy se již tradičně soutěžící sjíždějí do Drnholce, se závodí v disciplinách hasičského sportu.

            Dříve než se jednotlivé týmy propracují celou soutěží až k divácky atraktivnímu požárnímu útoku, musí absolvovat štafetu 4 x 60 metrů a štafetu dvojic, která prověří především koordinaci a sehranost jednotlivých družstev. O náročnosti soutěže svědčí fakt, že málokteré družstvo prošlo těmito disciplinami bez trestných sekund.. další neméně náročnou soutěží byla štafeta CTIF.

            Článek Davida Kordy přináší též pochvalná vyjádření okresních funkcionářů.

            „Jsem rád, že se v letošním roce zvýšila účast družstev a díky školení vedoucích se také zvyšuje úroveň připravenosti jednotlivých týmů. Je potěšitelné, že se nám práce s mládeží vyplácí a mezi dospělé nám přechází zhruba čtvrtina členů žákovských družstev“,řekl vedoucí okresní rady mládeže Alois Haniš.   A okresní funkcionář   Sboru dobrovolných hasičů Miroslav Adámek k tomu dodal: Jsme pochopitelně rádi, že děti nám v dospělosti zůstávají nejen mezi dobrovolnými hasiči, ale někteří odcházejí mezi profesionály. Velký dík patří všem místním samosprávám, které na činnost mládeže přispívají. Najdou se zastupitelé, i na našem okrese, kteří výraznější podporu hasičským sborům přímo podmiňují prací s mládeží. Je starou pravdou, že pokud si nebudeme vychovávat hasiče od těch nejmenších, budeme mít v budoucnu více starostí s doplňováním členů výjezdových jednotek.“

           
Hasiči Drnholec 2004

            O prvním červnovém víkendu se uskutečnilo již tradičně závěrečné kolo celostátní soutěže mladých hasičů Plamen. Z devíti družstev mladších žáků byli drnholečtí nejlepší a starší žáci byli mezi dvanácti družstvy   z okresu Břeclav na pěkném druhém místě. O letošní úspěch mladých drnholeckých hasičů se jmenovitě zasloužili.

            Družstvo mladších žáků: Tereza Čápková, Martin Děneš, Radim Kalianko, Tomáš Kalous, Kamila Kalousová, Petra Kynclová, Nguen van Lam, Kryštof Lambot, Martin Ondráček, Kateřian Řešetková, Jiří Seďa, Denasa Šedivá, Martina Šlachtová, Tomaštík Lukáš, Martin a Vlastimil a Miroslav Holcman.

            V kategorii starších žáků se o pěkný sportovní úspěch   místních hasičů zasloužili: Adriana Schabatková, Kateřina Kynclová, Patrik Schabatka, Tomáš Šedivý, Roman Šlachta, Jana a Lenka Štěpaníkovy, Jiří a Marek Tomolovi

Hasiči okresu Břeclav soutěžili na Starátku

            Stalo se již dobrou tradicí, že v jarních měsících ožívá Starátko, jedno z mála specializovaných hřišť na požární sport na jižní Moravě. Ne jinak tomu bylo i koncem května. V sobotu 25. května se uskutečnilo vyhodnocení okresního kola soutěže PLAMEN. Hodnoceny byly kroniky a podzimní i jarní část soutěže. Uskutečnily se i soutěže v těchto disciplinách: závod všestrannosti, štafeta 4x60m, štafeta požárních dvojic, štafeta 9x50m a požární útok. Vítězí družstvo s nejlepším umístěním ve všech disciplinách. V kategoriích mladších i starších žáků zvítězila družstva z Perné. Starší družstvo žáků z Perné postupuje do krajského kola této soutěže.

Mezi dorostenci bylo nejlepší družstvo z Pasohlávek, děvčata z Kobylí zvítězila mezi dorostenkami. Obě družstva postoupila do krajského kola, které se uskuteční 22. června na cvičišti v Drnholci.

            A jak si vedli Drnholečtí? Starší žáci se umístili na slušném třetím místě.

            Již o týden dříve prodělalo místní cvičiště zatěžkávací zkoušku, když se uskutečnila soutěž v požárním sportu Pohár obce Drnholec. Z dvanácti družstev mužů byli nejlepší hasiči z Poštorné, mezi ženami Stará Břeclav. Drnholečtí tentotkát zaostali za očekávaným výsledkem, všechna tři zúčastněná družstva skončila až v druhé polovině výsledkové listiny.

            I když se místní hasiči nemohli pochlubit takovými výsledky, jaké byly očekávány, přesto bych chtěl poděkovat všem místním, kteří přispěli jakýmkoliv způsobem ke zdárnému průběhu obou soutěží.

                                                                                                            Alois Vozdecký
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář